loading
Kammer 1
Maximilianstraße 26-28
Kammer 2
Falckenbergstraße 1
Kammer 3
Hildegardstraße 1
elsewhere

Tue 23

Kammer 1
20:00 Hrs

WIR WOLLEN DAS MEER SEHEN. DENIZ'I GÖRMEK ISTIYORUZ.

READING AND DISCUSSION FEAT. JOHANNA ADORJAN, DORIS AKRAP, IMRAN AYATA, JAN BÖHMERMANN, CAROLIN EMCKE, CAN GÜLCÜ, HELENE HEGEMANN, TILL HOFMANN, ANNETTE PAULMANN, OLIVER POLAK, ÖZLEM TOPÇU, ILKAY YÜCEL AND MANY MORE

Kammer 3
20:00 - 21:15 Hrs

RIMA KAMEL

by Rabih Mroué, feat. Rima Khcheich / IN ARABIC WITH ENGLISH AND GERMAN SURTITLES

Wed 24

19:00 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
19:30 - 21:55 Hrs

MITTELREICH

After the novel by Josef Bierbichler

Subscript.: Mi. blau, Mi. gelb
Treffpunkt Bühnenpforte/Meeting point rehearsal stage entrance
17:00 - 18:30 Hrs

READING MBEMBE

A seminar by Fabienne Imlinger and Anna-Katharina Krüger

Thu 25

Fri 26

19:30 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
20:00 - 21:30 Hrs

POINT OF NO RETURN

BY YAEL RONEN AND MEMBERS OF THE ENSEMBLE

Sat 27

Sun 28

Treffpunkt/Meeting point Kammer 2
20:08 Hrs

DAS LEBEN GEBRAUCHSANWEISUNG #8

INSPIRED BY GEORGES PEREC’S NOVEL OF THE SAME NAME, WITH DAMIAN REBGETZ, HEAD OF PROJECT: CHRISTOPHER RÜPING

sold out

Mon 29

19:30 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
20:00 - 22:35 Hrs

AMÉRICA

BASED ON THE NOVEL BY T. C. BOYLE

Tue 30

Wed 31

Kammer 1
Maximilianstraße 26-28
Kammer 2
Falckenbergstraße 1
Kammer 3
Hildegardstraße 1
elsewhere

Thu 1

LUDWIG-THOMA-REALSCHULE
Premiere 19:00 Hrs

DER BESUCH DER JUNGEN DAME

BASED ON FRIEDRICH DÜRRENMATT’S PLAY / PRODUCTION: CAITLIN VAN DER MAAS / WITH THE 9TH GRADE OF THE LUDWIG-THOMA-REALSCHULE

Fri 2

19:00 Hrs

Introduction (in German)

Kammer 2
19:30 - 21:20 Hrs

HAMLET

by William Shakespeare

Subscript.: Fr. blau, Fr. gelb
sold out

Sat 3

19:00 Hrs

Introduction (in German)

Kammer 2
19:30 - 22:00 Hrs

8 1/2 MILLIONEN

Based on the novel by Tom McCarthy, by GIESCHEand

Subscript.: Sa. weiß

Sun 4

Mon 5

Tue 6

Wed 7

19:30 Hrs

Introduction (in German)

Kammer 3
20:00 - 21:15 Hrs

LUEGEN

A project by Verena Regensburger and Ensemble, with translation for people with impaired hearing

Thu 8

19:30 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
20:00 - 21:45 Hrs

NŌ THEATER

by Toshiki Okada

Subscript.: Do. rot, Do. weiß

Fri 9

Kammer 3
20:00 - 21:15 Hrs

RIMA KAMEL

by Rabih Mroué, feat. Rima Khcheich / IN ARABIC WITH ENGLISH AND GERMAN SURTITLES

Subscript.: Fr. weiß

Subsequent talk with the audience (in German)

Treffpunkt/Meeting point Kammer 2
20:07 Hrs

DAS LEBEN GEBRAUCHSANWEISUNG #9

INSPIRED BY GEORGES PEREC’S NOVEL OF THE SAME NAME, WITH JELENA KULJIĆ AND SAMOUIL STOYANOV

sold out

Sat 10

Kammer 3
20:00 - 21:15 Hrs

RIMA KAMEL

by Rabih Mroué, feat. Rima Khcheich / IN ARABIC WITH ENGLISH AND GERMAN SURTITLES

Sun 11

English Surtitles
Kammer 1
19:00 - 21:35 Hrs

AMÉRICA

BASED ON THE NOVEL BY T. C. BOYLE

Kammer 3
20:00 - 21:30 Hrs

ABRAUM

BY WILKE WEERMAN (WINNER OF MUNICH SPONSORSHIP PRIZE FOR GERMAN-SPEAKING THEATRE 2016), FINAL YEAR PRODUCTION BY THE OTTO FALKENBERG SCHOOL OF ACTING

Blaues Haus
11:30 Hrs

The Breakfast Club

FEATURING „DAS ERBE“ AND „TIEFER SCHWEB“ / WITH MEMBERS OF THE PRODUCTIONS

Tue 13

Wed 14

20:00 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
20:30 - 22:45 Hrs

MIRANDA JULY'S THE FIRST BAD MAN

After the novel by Miranda July

Subscript.: Mi. rot, Mi. weiß

Subsequent talk with the audience (in German)

Treffpunkt Bühnenpforte/Meeting point rehearsal stage entrance
17:00 - 18:30 Hrs

READING MBEMBE

A seminar by Fabienne Imlinger and Anna-Katharina Krüger

Thu 15

Fri 16

Sat 17

Sun 18

Mon 19

Tue 20

Wed 21

20:30 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
21:00 - 22:30 Hrs

POINT OF NO RETURN

BY YAEL RONEN AND MEMBERS OF THE ENSEMBLE

Subscript.: Mi. blau, Mi. gelb
Treffpunkt/Meeting point Kammer 2
17:00 Hrs

KAMMERSCHAU

Guided tour through the Münchner Kammerspiele

Thu 22

Kammer 2
Premiere 20:00 Hrs

Das Erbe

ASSOCIATIONS LINKED TO THE NSU BY OLGA BACH, ERSAN MONDTAG AND FLORIAN SEUFERT

Subscript.: Avantgarde B

Fri 23

Sat 24

English Surtitles
Kammer 1
Premiere 20:00 Hrs

TIEFER SCHWEB

A HOLDING CENTRE CREATED BY CHRISTOPH MARTHALER

Subscript.: Prem.AboA, Prem.AboB
19:30 Hrs

Introduction (in German)

Kammer 2
20:00 Hrs

Das Erbe

ASSOCIATIONS LINKED TO THE NSU BY OLGA BACH, ERSAN MONDTAG AND FLORIAN SEUFERT

Subscript.: Avantgarde A

Sun 25

Mon 26

18:30 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
19:00 - 22:45 Hrs

WUT

von Elfriede Jelinek

Subscript.: Mo. blau, Mo. gelb
19:30 Hrs

Introduction (in German)

Kammer 3
20:00 - 21:15 Hrs

LUEGEN

A project by Verena Regensburger and Ensemble, with translation for people with impaired hearing

Sonstiger Raum

ELSER (AT)

ZENTRUM FÜR POLITISCHE SCHÖNHEIT / ACTION PERIOD APPROX. 26 JUNE - 02 JULY

Tue 27

19:30 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
20:00 Hrs

TIEFER SCHWEB

A HOLDING CENTRE CREATED BY CHRISTOPH MARTHALER

Subscript.: Di. lila, Di. orange
19:30 Hrs

Introduction (in German)

Kammer 2
20:00 Hrs

Das Erbe

ASSOCIATIONS LINKED TO THE NSU BY OLGA BACH, ERSAN MONDTAG AND FLORIAN SEUFERT

Kammer 3
21:00 Hrs

GEFAHRBAR

BY AND WITH NICOLAS STEMANN, THOMAS KÜRSTNER, SEBASTIAN VOGEL AND (FAMOUS) GUESTS FROM THEATER, POLITICS, SPORTS AMONG OTHERS.

Wed 28

Treffpunkt Bühnenpforte/Meeting point rehearsal stage entrance
17:00 - 18:30 Hrs

READING MBEMBE

A seminar by Fabienne Imlinger and Anna-Katharina Krüger

Thu 29

19:30 Hrs

Introduction (in German)

English Surtitles
Kammer 1
20:00 - 21:45 Hrs

NŌ THEATER

by Toshiki Okada

Subscript.: Do. gelb

Fri 30

loading